CHÁN TIGRIE OKO

 

 

O tom, ktorého najväčšou radosťou je čo najrýchlejšie splniť to, čo vidí pani na očiach.

 

Nikdy som nemal ani len myšlienku na dáky bližší vzťah k psovi. Jedného dňa prídem domov a z tmavej chodby žiaria bledomodré kukadlá. Zasvietim a niečo guľaté, v sivom kožúšku o dve čísla väčšom, sa hrnie ku mne a pritom si šliape po ušiach obrovskými papučami.
Bola to láska na prvý pohľad. Pár nocí v spacáku, vedľa krabice s nariekajúcim Chánom nás utvrdzuje, že to nebude len o zábave. Prišlo mi ľúto, keď som pri našich spoločných hrách zistil, že on sa zahráva so mnou. Spadnuté stromy, cez ktoré som mu pomáhal preliezť pri našich spoločných bežeckých výletoch zrazu preskakuje s ľahkosťou srnky a otáča sa kde sa motám. Z neohrabaného šteniatka vyrástol svalnatý športovec. Ani som netušil, že z toho bojazlivého ne-plavca môže vyrásť borec, čo z neuveriteľnou chuťou skáče do vody a prinesie všetko čo mu pani káže.
Prvá výstava a Chán sa nesie celý deň ako hlavný hrdina. Nerád je v pozadí a pri akejkoľvek príležitosti sa chce predviesť. Chceme mu nechať detstvo, tak Zana s poľovným výcvikom začína neskôr. Chalan je výborný žiak a ide mu to všetko veľmi rýchlo. Je ťažké si predstaviť väčšiu chuť do splnenia úlohy a ešte ťažšie, že sa dá splniť s väčšou rýchlosťou a vytrvalosťou. Stopu chytí okamžite a ide po nej ako po koľajnici. Aportov môže dohľadať nespočetné množstvo a nikdy sa nevzdá. Čo neodletí, alebo sa neprepadne pod zem to prinesie. Skúšky sa daria na prvý pokus a práca ho veľmi baví.
Má veľkú motiváciu, za odmenu som mu sľúbil nevestu. Nerád by som ho sklamal.
Som veľmi rád, že sa Zana tak rozhodla a splnila si detský sen. Vďačný som za tie kilometre nabehané v lese a za nový pohľad na zvieraciu ríšu.

 

A konečne som pochopil staré múdrosti ako:

  • Smutný ako pes – keď zostáva doma sám
  • Hladný ako pes – vždy, všade, čokoľvek zhltnúť bez vychutnania
  • Smrdí ako pes – keď si riadnu pustí v aute
  • Šťastný ako pes – to vrtenie chvostom, vlnenie tela a skákanie pri každom privítaní
  • Lakomý ako pes – ani omrvinku pre druhého
  • Verný ako pes – bez slov